Mint ismert, Fekete Pétert, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatóját újabb öt évre választotta meg a teátrum direktorának Békéscsaba képviselő-testülete. A mandátumában megerősített igazgató elmondta, hogy immár országosan is elismert a színház munkássága, s a következő öt esztendőben is ezt kívánja erősíteni.
- Minek tulajdonítja a sikert?
- A csapatmunkának, a közönség szeretetének és az országos odafigyelésnek. Az igazgatói pályázat előzetes elbírálása három szinten történt meg. Közöttük a színházi igazgatók, az illetékes minisztérium, a szakszervezet és a társulat képviselői foglaltak helyet. Bevallom őszintén, nehezen tudtam könnyek nélkül meghallgatni a társulat rólam alkotott véleményét.
- A korábbi években a színház a megyei önkormányzat fenntartásában működött. Ez év január elseje óta a teátrum Békéscsabáé. Mennyiben igényel koncepcióváltást az új helyzet a színház életében?
- Az biztos, hogy szükséges a váltás. Tudomásul vesszük, hogy a jövőben a város elképzeléseit prioritásként kell szem előtt tartanunk, de azért arra kértem Békéscsaba vezetőit, hogy ne feledkezzünk meg a megye kistelepüléseinek a lakóiról sem.
- Az ország nehéz gazdasági helyzetének függvényében hogyan látja a színház finanszírozhatóságát?
- Az idei költségvetéssel nincs nagy baj, én inkább a következő évtől tartok, hiszen a város költségvetésében először jelenik meg egy új tétel. Azt azért ne felejtsük el: a fenntartónk egy közel kétmilliárd forintos ingatlan vagyonhoz és eszköz állományhoz jutott januártól, ami komoly gazdagodást jelent, nem beszélve a szellemi gyarapodásról. Az ország lakossága ugyanis, amióta a Jókai színház így pörög, egészen másképpen néz Békéscsabára és a megyére.
- Ön vezeti a vidéki színházigazgatók szövetségét, és jelentős szerepet tölt be a Magyar Teátrum Társaságban is. Mikor dőlhet el a színház szakmai besorolása, s így az állami finanszírozásának az aránya?
- Hiszem, hogy a kiemelt kategóriához egyenes út vezet. Ehhez persze a társulat munkája is szükséges, hogy a jövőben is hasonló műsortervvel, és munkával rukkoljunk elő.
- A kiemelt kategória elnyerése mégis milyen repertoárt jelöl ki a színház számára?
- Továbbra is szeretnénk megőrizni az elmúlt öt év színvonalát, ám a jövőben egy új generációt, egy új színházbarát ifjú korosztályt kell kinevelnünk. Azt akarjuk üzenni a szülőknek, hogy, segítsék a gyermekeikhez eljuttatni a produkcióinkat, hogy nekik majdan jobb életük legyen. Premierjeinknek pedig közéleti eseménnyé kell alakulni. Itt kell találkozni a város szellemi életét meghatározó embereknek, családjaiknak. Erősödniük kell a közép korosztály színházba csábítása terén is. Munkahelyi közösségeket, baráti társaságokat, családokat kell megnyernünk a színháznak. Összességében 10-11 bemutatót tervezünk, darabonként legkevesebb 20 előadással. Mindez - a 10 ezres bérletes nézőnkkel együtt - minket a nagyszínházak kategóriájába sorol.
- Békéscsabán még az idén elkészül az új „ifiház”, sőt - várhatóan - szintén a városhoz kerül a könyvtár és a Munkácsy Mihály Múzeum is. Ebben a megnövekedett feladatellátásban hová helyezi el a színházát a város kulturális életében?
- Komoly felelősség, hogy a város vezető kulturális intézménye immár a Jókai színház. Erről országos visszajelzéseink is vannak. Az elmúlt időszakban ráadásul nem csak közvetlenül a színházzal, hanem a társművészetekkel, így a zenével és az irodalommal is kiemelten foglakoztunk. Az oktatási és nevelési intézményekhez való nagyon erős kapcsolódás pedig arra predesztinálja a színházat, hogy csúcsintézménye legyen Békéscsabának, természetesen minden tapasztalatát megosztva a testvér- és egyéb művelődési intézményekkel.
0 Megjegyzések